Lampa wisząca nad stołem – jaką wybrać?

Styl i kształt to nie wszystko – aby lampa nad stołem nie tylko zdobiła, ale też dobrze spełniała swoją rolę, musi być powieszona na odpowiedniej wysokości, a jej rozmiar nie może zaburzać harmonii wnętrza. Sprawdź, czym się kierować przy wyborze lampy wiszącej nad stołem. 

Lampa to bardzo istotny element każdej jadalni. Przede wszystkim spełnia funkcję praktyczną – oświetla stół i to, co na nim, pozwalając domownikom cieszyć się posiłkiem w komfortowej atmosferze. Z drugiej strony jednak lampa wisząca nad stołem może stać się wspaniałą dekoracją – podkreślić styl wnętrza, nadać mu niebanalnego charakteru, wprowadzić lub przełamać harmonię – w zależności od celu, jaki chce uzyskać właściciel wnętrza!

Wielkość ma znaczenie

Wybierając lampę wiszącą, koniecznie weźmy pod uwagę rozmiary stołu. Jeśli blat mierzy 1,5 metra lub więcej, przestrzeń nad nim z powodzeniem możemy oświetlić lampą o średnicy 50 cm. Jednak w przypadku mniejszych stołów tak duża lampa wisząca może przytłaczać i optycznie jeszcze bardziej zmniejszać blat. Ciekawym rozwiązaniem jest też powieszenie w rzędzie dwóch lub trzech mniejszych, delikatnych lamp. Wyjątkowy efekt daje rozmieszczenie ich na różnych wysokościach – to jednocześnie designerska i praktyczna aranżacja, która pozwoli równomiernie oświetlić blat stołu.

Lampa wisząca nad stołem – kształt i kolor

Istnieje teoria, według której kształt lampy powinien odpowiadać kształtowi stołu. Nad okrągłymi wieszamy więc kuliste lampy, a nad prostokątnymi – proste, o bardziej kanciastych liniach. Taka aranżacja podkreśla harmonię wnętrza. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby tę jednorodność nieco przełamać. Podobna zasada obowiązuje w zakresie koloru lampy wiszącej nad stołem.

Jeśli w jadalni wszystko jest jasne, czarna lampa doda wnętrzu pazura. Przestrzeń, w której dominują neutralne barwy, zyska wyjątkowy wymiar, jeśli nad stołem powiesimy lampę w kolorze czerwonym lub intensywnie limonkowym. Lampy różnią się też stylem – mogą świetnie wpasowywać się we wnętrze nowoczesne, industrialne, skandynawskie, ale też klasyczne czy glamour. 

Długość lampy i rodzaj abażura

Ważną kwestią jest też wysokość powieszenia lampy. Odległość między nią a stołem nie powinna być mniejsza niż 50-60 cm. Największe modele powinny wisieć wyżej – 75-90 cm od blatu, tak by wizualnie nie przytłaczały przestrzeni. Wybierając lampę wiszącą, zwróćmy uwagę na jej kształt – powinna oświetlać to, co na stole, nie powinna natomiast oślepiać domowników. Z tego względu wybierzmy świetlówki o ciepłej barwie, niezbyt mocne, o nieco rozproszonym świetle. Jako oświetlenie jadalni sprawdzają się nawet halogeny i diody typu LED. Praktycznym rozwiązaniem okażą się lampy z funkcją ściemniacza – pozwalające regulować natężenie światła. 

Producenci mebli serwują nam naprawdę duży wybór kloszy i abażurów. Klasyczne, stożkowe, kuliste, w kształcie świec – możemy puścić wodze fantazji i wybrać lampę, która odpowiada naszym oczekiwaniom. W tradycyjnych jadalniach jak najbardziej dozwolone jest zastąpienie lampy wiszącej eleganckim żyrandolem. Duży żyrandol z imitacją kryształków nada wnętrzu blasku, podkreśli wrażenie czystości i stworzy niepowtarzalny klimat. 

Wybór jest naprawdę duży. Warto dokładnie przyjrzeć się oferowanym lampom wiszącym i wybrać model, który najlepiej wpasuje się w nasze wnętrze. 

Spodobał Ci się ten wpis? Zobacz także Jak i gdzie montować lustra w domu?